Skip to content

ÖNÜMÜZDEKİ 10 YILI ŞEKİLLENDİRECEK İÇ MİMARLIK TRENDLERİ

İnsanlar eskiye göre artık evde daha fazla zaman geçirdiği için iç mekanlar ön plana çıkıyor. Mimarlar ve tasarımcılar, dekorasyon projeleri için en iyi çözümleri ararken müşterilerin refahını iyileştirme sorumluluklarının giderek arttığının farkındalar.

İç tasarımın mimarlar ve tasarımcılar arasında giderek artan bir ilgi konusu haline gelmesiyle birlikte, Konut mimarisi, İç mekan tasarımı ve yenileme kategorilerinde yayınlanan projeleri inceledik. Önümüzdeki on yılda iç mekanların nasıl geliştirileceğine dair bazı tahminlerde bulunmak için faydalı olabilecek sonuçları derledik.

1. Biyofilik Tasarım

İç mekan bitkileri, dekorasyon projelerinde tamamen yeni bir soluk haline geldi. Büyük boy bitkiler büyüyen bir trend oldu. Ancak geçen yıl, ana akım konuşmalara yeni bir konsept girdi: Biyofilik Tasarım. Doğa ile belirli bir düzeyde bağlantıyı sürdürmek ön plana çıktı. Biyofilik tasarım, sağlığımızı, ruhumuzu ve genel ekosistemimizi iyileştirmenin bir yolu olarak doğayı bina mimarisine entegre etmeyi amaçlar. Geri kazanılmış ahşabın kullanımı, bitkiler, yeşil duvarlar ve büyük yeşil kurulumlar, önümüzdeki on yılda iç tasarımı şekillendirecek olan ve göreceğimiz ana trendlerden bazılarıdır.

image-19 ÖNÜMÜZDEKİ 10 YILI ŞEKİLLENDİRECEK İÇ MİMARLIK TRENDLERİ

2. Doğal Mobilya

Rattan ve hasır gibi doğal liflerin mobilyalarda kullanımı iç tasarımda oldukça popüler hale geliyor. Bu geleneksel malzeme, sandalyelerde, halılarda ve aydınlatmada kullanılmakta; daha modern tasarımlarla karıştırılmakta ve eşleştirilmektedir. 

image-20 ÖNÜMÜZDEKİ 10 YILI ŞEKİLLENDİRECEK İÇ MİMARLIK TRENDLERİ

3. Neoteni Tasarım

Sandalyeler, sehpalar, kanepeler ve hatta lambalar, mekanlarımıza genç, eğlenceli ve modern bir görünüm kazandırarak bizi çocukluğumuza götürüyor. Bu yeni trend, çocuksu özelliklerin abartılması olan “neoteni” kavramından yola çıkarak, yuvarlatılmış kenarlı, boru biçimli ve neotenik tasarım olarak da bilinen mobilyalar tarafından yönetiliyor. 

image-21 ÖNÜMÜZDEKİ 10 YILI ŞEKİLLENDİRECEK İÇ MİMARLIK TRENDLERİ

4. Kemerler

Kemerler geleneksel mimarinin tipik bir örneğidir. İç tasarım projelerine kavisli kapılar, yuvarlak pencereler ve kemerli aynalar ekleyen mimarlar sayesinde dekorasyon trendi haline gelmiştir. İç mekan tasarımında yukarıda bahsedilen trendlerle uyumlu olan kemerler, evlerimize eğriler ve daha organik şekiller eklemenin yeni bir yolu olarak ortaya çıkıyor.

image-22 ÖNÜMÜZDEKİ 10 YILI ŞEKİLLENDİRECEK İÇ MİMARLIK TRENDLERİ

5. Mini Çalışma Köşeleri

Evden çalışmak artık daha yaygın hale geldiği için, iç mekanda esneklik her zamankinden daha önemlidir. Bu bağlamda çalışma alanları resmi görünmekten çıkmakta ve diğer yaşam alanları ile bir arada var olabilmektedir. Bu durum, dolapların içine gizlenmiş veya kitap raflarına entegre edilen mini çalışma köşelerinin ortaya çıkmasına neden oldu.

image-23 ÖNÜMÜZDEKİ 10 YILI ŞEKİLLENDİRECEK İÇ MİMARLIK TRENDLERİ

6. Görünmez Kulplar

Son zamanlarda, mutfak çekmece ve dolaplarındaki (özellikle büyük boy olanlar) kulp ve çekmeceleri görünmez donanımların nasıl değiştiğini görüyoruz. Bunlar, kabinin içine yerleştirilmiş, kapağı iterek açmanızı sağlayan mekanik veya manyetik olanlardan, içe doğru eğimli kenarlar sayesinde çekmeceleri çekebileceğiniz daha basit çözümlere kadar uzanır. Burada yapılan iç tasarımdaki amaç, kesintisiz ve şık bir görünüme sahip minimal bir alana sahip olmaktır.

image-24 ÖNÜMÜZDEKİ 10 YILI ŞEKİLLENDİRECEK İÇ MİMARLIK TRENDLERİ

7. Mobilya ile Bütünleşen Merdivenler

Merdivenlerin altında kalan alanı kullanmanın yaratıcı yolu, depolama alanları eklemektir. Hatta çalışma alanı veya raflar gibi daha büyük mobilyaların entegrasyonu merdiven altındaki boşluğa yapılabilir.

image-25-534x1024 ÖNÜMÜZDEKİ 10 YILI ŞEKİLLENDİRECEK İÇ MİMARLIK TRENDLERİ

8. Renkli Banyolar

Parlak ve cesur renklerin duvarlarda ve mobilyalarda daha sık kullanılmasına paralel olarak iç mekan tasarımında banyolar da rengi benimsemeye başladı. Banyo dekorasyonunun artık parlak beyaz olmasına gerek yok! Açık pembe, altın sarısı, lacivert ve zeytin yeşili gibi renklerle mimarlar ve tasarımcılar bu temel mekanların içindeki enerjiyi yükseltiyor.

image-26 ÖNÜMÜZDEKİ 10 YILI ŞEKİLLENDİRECEK İÇ MİMARLIK TRENDLERİ

9. Açık ve Akışkan Yaşam Alanları

Yaşam alanları daha açık ve akıcı hale gelirken, iç mekanların biçimsel olarak ayrılması daha az oluyor. Açık alanlara perde veya mobil panel eklemek, evdeki alanları kullanım alışkanlıklarımıza göre alanları gizlemek için popüler hale geliyor.

image-27 ÖNÜMÜZDEKİ 10 YILI ŞEKİLLENDİRECEK İÇ MİMARLIK TRENDLERİ

10. Terrazzo

500 yılı aşkın bir süre önce Venedik evlerinde kullanılan bu tipik mermer döşeme, ilk olarak 1970’lerde geri dönmüştür. 2019 yılında malzeme bir kez daha geri döndü ve tasarımcılar arasında popüler oldu. Günümüzde gördüğümüz terrazzo, az yoğunluğa ve çarpıcı bir grafik görünüme sahip büyük mermer, kuvars, granit ve cam parçalarının bir karışımıdır.

Muhtemelen önümüzdeki on yıl boyunca bu malzemenin sadece döşemede değil, mutfak ve oturma odası mobilyalarında da kullanıldığını görmeye devam edeceğiz. Bu grafik desen duvar kağıtlarına, kumaşlara basılmış ve hatta kilimlere dokunacaktır.

image-28 ÖNÜMÜZDEKİ 10 YILI ŞEKİLLENDİRECEK İÇ MİMARLIK TRENDLERİ

11. Ahşap ve Beton

Ahşabı ve betonu duvarlarda, tavanlarda ve zeminlerde hammadde olarak ortaya çıkarmak, mimarların ve tasarımcıların iç mekanlarda sıcaklık ve zarafet elde etmek için kullandıkları bir trendtir. Her ikisinin kombinasyonu, görselin ötesinde tüm duyuları harekete geçirebilir. Dayanıklılık ve düşük bakım gibi çekici niteliklere sahiptir.

image-29 ÖNÜMÜZDEKİ 10 YILI ŞEKİLLENDİRECEK İÇ MİMARLIK TRENDLERİ