Beyoğlu İç Mimarlık

İç Mimarlık Nedir

Mekan, iç mimar ve mimarların oyun alanıdır. Mekan, tasarımcıyı müşterilerin isteği doğrultusunda uygun alanı yaratmak için yönlendirmektedir. Her alanın kendine özgü birtakım özellikleri ve anlamları bulunmaktadır. O mekanlara giren kişilere bazı hisleri ve duyguları hatırlatmaktadır. Beyoğlu iç mimarlık firması olarak bu mekanların insanların üstünde bıraktığı his ve duyguları önemsiyoruz. Kişilerin geçmişteki deneyimlerini onlara hatırlatırlar. İç mimarinin çalışma alanını döşeme, duvar ve tavan oluşturmaktadır. Bu öğeler iç mimar ve mimar gibi tasarımcılara çalışma alanı yaratmakta ve mekanı oluşturmaktadır. Bu mekanların içeriğinde ışık, akustik, doku, renk ve malzeme bulunmaktadır. Mekan içinde ölçeğin anlamı büyüktür. Mekanda kullanılan öğeler arasında boyut farklılıkları bulunmakta ve tasarımcılar bu boyut özelliklerine göre mekanı tasarlamakta ya da mekan içinde öğeleri konumlandırmaktadır. Bu oran farklılıklarını kullanıcı üzerinde etkiler vardır. Kullanıcılar o oran nedeniyle kendilerini gergin ya da rahat hissedebilirler. Örneğin, metrekaresi çok küçük bir tuvalet düşünün ama tavan yüksekliği 4 metre olsun. Bu kullanıcı üzerinde bir baskı oluşturmaktadır.

+908508850081 ya da +905362900330 nolu numaralardan ulaşabilirsiniz.

beyoğlu iç mimarlık

Seçilen Malzemenin Önemi Nedir?

Malzemelerin farklı yöntemlerle uygulanmasıyla kullanıcılar üzerindeki etkileri de farklılaşmaktadır. Çünkü kullanıcı algısı değişmektedir. Malzemeler mekanın stili hakkında kullanıcıya bilgi vermektedir. Duvar, tavan gibi öğelerin yanı sıra daha küçük detaylar bulunmaktadır. Kapı ve pencereler, süpürgelikler önemsiz gibi görünen detaylar mekanı daha farklı bir noktaya taşımaktadır. Beyoğlu iç mimarlık firması olarak malzemeleri farklı tekniklerle de kullanarak mekanın stilini değiştiriyoruz. Mekana uygun görseller dokunsal öğelerle birleştirilmektedir. Ürün ve malzemeler farklı özelliklere sahiptir. Malzemelerin dayanıklılık, sesi emme, ışığı yansıtma gibi özellikleri vardır. Beyoğlu iç mimarlık firması olarak bu ayrıntıları önemsiyor ve projelerimizde öne çıkarıyoruz. Bu malzemelerin kalitesi mekanı zamansız ya da eski bir görünüme sokabilmektedir. Malzemelerin maliyeti tasarımcı ve müşteri için önemlidir. İşçilik de diğer önemli bir noktadır. Malzemelerin dayanıklılık ve hissi maliyetli olsa da uzun vadede müşterileri memnun etmektir. Ahşap taşıyıcı sistem olarak da tamamlayıcı bir öğe olarak da kullanılmaktadır. Mekana sıcaklık katan ahşap sürdürülebilir bir malzemedir. Mermer ve taş malzemeler daha soğuk bir ortam yaratır ve sesi emme özelliği olmadığı için ortamlarda gürültü yaratır. Metaller oksitlenme nedeniyle farklı görünümler yaratmaktadır. Modern mimarlıkta cam daha çok kullanılmaktadır ve kullanımı zamanla artmaktadır. Dokuma mobilyalarda, duvar ve zeminde kaplama olarak kullanılmakta ve bu dokuma kumaşlar sayesinde görünüm olarak zenginlik yaratmakta, sıcak hissettirmektedir. Renk, doku, desen ortamı değiştirmektedir.

Kullanılan öğelerin biçimleri mekan içinde farklı fiziksel görünümler oluşturur. Örneğin rampa mekan içinde akışkan bir his yaratırken merdiven mekandan ayrı bir öğe olarak yer almaktadır. Yürüyen merdivenler kullanıcıya kolaylık sağlasa da biçim ve malzeme yani görsel biçimden tatmin edici değildir. Malzeme kullanımının önemini de burada net bir şekilde görebilmekteyiz. Örneğin cam kullanımıyla birlikte asansör ve yürüyen merdivenler daha estetik bir hal almaktadır.

Mekan çevresinde yer alan yol, topoğrafya, görsel öğelerle, estetik öğelerle değerlendirilmektedir. Çevresinde yer alan sosyal, ticari, dini yapılar ile birlikte tanımlanırlar. Beyoğlu iç mimarlık tasarımcı çevresinde yer alan bu yapılarla o mekanı ele almakta ve mekanın çevresini, tipolojisini bu bağlam doğrultusunda değerlendirmektedir. Binanın mekanın bulunduğu çevreyle ilişkisi, yönelimine göre değişmektedir. Mekanda oluşturulan açıklıklar ışığı alacak şekilde tasarımcılar tarafından düzenlenmektedir. Bu doğal ışığı almak, tasarımın bir parçası olmalıdır.

Tasarımcılar bağlama göre renk, detay ve malzemeler ile oynayarak mekanlar oluşturmaktadır. Işık ile birlikte bu detaylar ortaya çıkmaktadır. Işıkla birlikte renkler, tonlar ve dokular farklılaşmaktadır. Günışığı gelmeyen noktalarda yapay ışık kullanılmaktadır. Günışığı birçok malzemeyi de etkilemektedir. Örneğin, plastiğin biçimini ya da rengini zamanla değiştirmektedir. Eski zamanlarda mumlar, gaz lambaları kullanılmıştır. Birçok aydınlatma çeşidi ve rengi vardır. Sarı ışık daha sıcak bir ortam yaratırken beyaz ışık daha soğuk bir ortam yaratmaktadır. Örneğin, evde kullanılan sarı ışıkla hastanede kullanılan beyaz ışığı kıyaslayabiliriz. Işığı kontrol altına alarak bölgesel aydınlatmalar da yaratabiliriz. Beyoğlu iç mimarlık bu gibi detaylara önem vermektedir. Pencereler sayesinde ışığı kontrol altına alabilmekteyiz. Işık-gölge oyunları, iç mekanda farklı alanlar oluşturmaktadır. Doğal ve yapay ışık renklerin görünümünü ve malzemelerin dokusunu değiştirebilmektedir. Yeşil renk sakinleştirmektedir. Renklerin tonlarına göre onları sıcak ve soğuk tonlar olarak ayırabiliriz. Farklı din, kültür ve anlayışlarda renklerin anlamları bulunmaktadır .

+908508850081 ya da +905362900330 nolu numaralardan ulaşabilirsiniz.