Skip to content

ART DECO NEDİR VE NASIL ELDE EDİLİR?

Zevkiniz gösterişli ve mücevher gibiyse, 1920’lerin tasarım stili en iyi seçeneğiniz olabilir. Art deco tasarım anında zenginlik uyandırır; göz alıcı ve zarif olan bu tarz, 1920’lerde şıklığın simgesi olarak popüler hale geldi.

Cesur ve kapsamlı geometrik şekiller, simetri ve metalik dokular, ortamı en görkemli gösterecek olan şık ve parlak patinalar art deco dekorasyonun simgelerini akla getiriyor. Günümüzün güncellenmiş art deco stili, çarpıcı bir görünüm elde etmek için kesinlikle daha eğlenceli ve daha moderndir. İlham almak ve tasarımcılarımızın seçtiği görünümde ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi içeren kullanışlı bir kılavuz oluşturduk.

1. MALZEMELER

Art deco dekorasyonda kullanılan malzemeler, evdeki görünüm için kaygan ve yansıtıcıdır. Bu tarzda bol miktarda metal bulunur; altından gümüşe, paslanmaz çeliğe ve kroma kadar. Her odaya zarif ve lüks bir his verirler ve her yerde kullanılabilirler. Cam kaplı altın bir sehpa, krom lambalar, siyah, altın ve beyaz renklerde cesur geometrik desenli bir halı ile modern bir art deco oturma odası hayal edin. Cam, art deco tasarımda da sıklıkla kullanılan bir malzemedir; cam, bir art deco odanın zarif hissine katkıda bulunur; aynalar, cam kaplı masalar, heykelsi öğeler veya bir art deco tarzındaki cam vazo.

Bu stili düşünürken, ahşabın sık kullanılan bir malzeme olduğunu hemen düşünmeyebilirsiniz, ancak art deco mobilya için genellikle abanoz gibi nadir bulunan ve koyu renkli ahşaplar kullanılır. Oyma ahşap mobilyalar geleneksel art deco desenlerini üstünde barındırır. Mermer gibi lüks görünen malzemeler de bu tarz odalarda yaygındır. Unutmayın, bu dönem tamamen savurganlık dönemidir ve oda tasarımınızda kullanılan malzemeler prestijinizi göstermenin mükemmel bir yoludur.

image-4 ART DECO NEDİR VE NASIL ELDE EDİLİR?

2. ART DEKO TEMALARI

Doğal ve geometrik temalar, art deco dekorasyon fikirlerinde yoğun bir şekilde yer alır. Modern art deco iç tasarımı, bir kuş heykeli veya bir Chinoiserie balığının yanı sıra, stilize edilen hayvan unsurları boyunca yaprak, dal, tüyler içeren tasarımlarla doldurulmalıdır. Siyah kuş tüyü baskılı beyaz veya krem ​​duvar kağıdı, art deco oturma odasında çarpıcı görünü. Kaplan veya zebra desenli halı, art deco yatak odasında pek görünmez. Bunların ikisi de cesur ifadelerdir ve bu tarz tamamen sınırları zorlamakla ilgilidir.

Art deco tasarımında geometri de bol miktarda bulunur. 1920’de artan üretim ve değişen zamanları temsil eden geometrik şekiller bolca görüldü. Geometrik şekiller, yamuklar, köşeli şekiller ve zikzaklar odanızı doldurmalı; tasarımınız boyunca bu şekiller açık veya gizli bir şekilde mutlaka ortaya çıkmalıdır. Güneş ışınları art deco odaya zarif ve cesur bir etki yapar. Bu tarza sahip olan odalarda çok sayıda pürüzlü ve sivri kenar göreceksiniz. Art deco yelpaze şeklindeki aynalar bunun mükemmel bir örneğidir. Şekiller birbirleriyle simetriler yaratır.

image-5 ART DECO NEDİR VE NASIL ELDE EDİLİR?

3. RENK KULLANIMI

Klasik art deco mobilyaları ve görünümleri düşündüğünüzde siyah, beyaz, gümüş ve altın renk temalarını düşünebilirsiniz. Cesur ve derin mücevher tonlarının da modern art deco tasarımda yeri var. Bu derin tonlar, ilk düşündüğünüz siyah ve beyazın aksine mükemmel yumuşak mobilya görünümleri oluşturur.

Art deco görünümünüzü yumuşatmak için kremler ve bejlerle birlikte parlak sarılar, kırmızılar, maviler, yeşiller, pembeler ve morlar kullanabilirsiniz. Yumuşak renkler, yatak odaları ve yemek odaları için mükemmeldir. Eğer kısıtlı bir bütçeyle art deco dekorasyon yapıyorsanız, sahip olduğunuz herhangi bir parçayı odanızda kullanmanıza olanak tanır.

4. MUHTEŞEM KUMAŞLAR

Düz renkli veya geometrik tasarımlı kumaşlar, modern art deco tasarımında en çok kullanılan tekstillerdir. Kullanılan tüm art deco mobilyalarınız cesur olmalıdır. Koyu renklerde döşemeli bir kanepeyi tercih edin ve geometrik desenli kırlentlerle süsleyin ya da tam tersini uygulayabilirsiniz.

Siyah-beyaz ve altın rengi desenli kumaş, yumuşak mobilyalar veya pembe-kırmızı ve elmas desenli kumaş harika birer seçenektir. Altın-bronz ipek karışımına sahip göz alıcı perdeler herhangibir odaya lüks bir dokunuş katıyor.   

image-6 ART DECO NEDİR VE NASIL ELDE EDİLİR?

5. CESUR MOBİLYA

Art deco dekorasyondaki her şey gibi 1920’lerin mobilyaları da son derece benzersizdi. Parçalar büyük ölçekteydi, bu yüzden abanoz ağacından heybetli kolçakları ve yer kaplayan parçaları görünce şaşırmayın. Bunun yanı sıra büyük aynalar da oldukça uygundur.

Düzgün hatlara sahip kıvrımlı art deco mobilyalar da yaygındır; fistolu tasarıma sahip pembe kadife koltuklar, art deco iç tasarım fikirlerinizle birlikte büyüleyici görünecektir. Oyma ahşap mobilyalar, spor-klasik geometrik ve simetrik tasarımlar da art deco özellikleridir.

image-7 ART DECO NEDİR VE NASIL ELDE EDİLİR?

6. DÖŞEME

Hiçbir art deco ev, siyah beyaz karo olmadan tamamlanmış sayılmaz. Bu karolar koridorda, banyoda ve hatta bir art deco mutfakta çarpıcı görünür. Yüksek parlaklığa sahip lake döşeme, art deco tasarımın mükemmel bir tamamlayıcısıdır. Koyu renkli ahşap ve parlak cilalı parke döşeme çarpıcı ve temaya uygun görünecektir.  

Art deco tarzında döşemeyi değiştirme seçeneğiniz yoksa, zemini biraz renklendirmek için geometrik desenlerde büyük kilimlerle kaplayın.

7. AKSESUARLAR VE AYDINLATMA

Aksesuarlar art deco bir odayı tamamlar. Armatürler ve aksesuarlar gibi küçük unsurlar büyük bir fark yaratacaktır. Art deco tarzı evde aynalar harika görünüyor. Süslü aynalar, herhangibir odanın aydınlık ve daha büyük görünmesini sağlar.